×

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

O ile rozmiar ubrań, jakie nosimy, wydaje się być kwestią oczywistą i znaną każdemu z nas, o tyle kwestia rozmiaru biżuterii jest nieco bardziej skomplikowana. Największy problem sprawia wskazanie rozmiaru pierścionka, ponieważ wymaga on precyzyjnej weryfikacji. W jaki sposób można to zrobić?

Rozmiar pierścionka

Temat rozmiaru pierścionka pojawia się najczęściej tuż przed zaręczynami. To właśnie wtedy panowie próbują podpytać swoje wybranki o to, jaki rozmiar pierścionka noszą, by uniknąć konieczności zmniejszania wybranego wzoru. Tym bardziej, że nie każdy model pierścionka można z powodzeniem zmniejszyć. Problem stanowią szyny zdobione rzędem kamieni, dlatego wybierając np. pierścionek z kolekcji Cassiopeia z oferty YES, rozmiar pierścionka musi odpowiadać rzeczywistym wymiarom.
Istnieje kilka metod mierzenia. Najpopularniejsze mówią o zależności pomiędzy dwiema wartościami – średnica palca i rozmiar pierścionka. Według tego sposobu, średnica palca pozwala wskazać dokładny rozmiar. Przykład? Wszystkie modele pierścionków z kolekcji YES. Rozmiar pierścionka możemy sprawdzić w dedykowanej tabeli, w której rozpisano wszystkie warianty dostępne w regularnej sprzedaży rynkowej. Znając rozmiar pierścionka w mm lub rozmiary pierścionków w cm, możesz zatem bez trudu przełożyć je na rozmiarówkę jubilerską.

Obwód palca a rozmiar pierścionka

Wiemy już, jak zmierzyć rozmiar palca znając jego średnicę, jednak… Jak właściwie sprawdzić tę wartość bez konieczności uprzedniego mierzenia pierścionków? To problem, który pojawia się najczęściej wtedy, gdy wybieramy pierścionek zaręczynowy. Pierścionki pojawiają się również często jako odpowiedź na pytanie, jaki prezent na wieczór panieński wybrać. Jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy można sprawdzić to w domu, bez wyrobów jubilerskich? Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem? W pierwszej kolejności musimy ustalić długość obwodu palca, na którym ma być noszony pierścionek. Jak zmierzyć obwód palca? W tym celu użyjmy nitki, wstążki czy nawet prostokątnego, podłużnego kawałka papieru, który pomoże stworzyć prowizoryczny pierścionek ślubny. Zanim przystąpimy do mierzenia, zwróćmy uwagę na to, czy dłonie nie są opuchnięte lub przeciwnie – obkurczone. Rozmiar pierścionka może zmieniać się w zależności od pogody (bardzo wysokie upały lub silny mróz). Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić rozmiar palca, pamiętaj, że niezwykle ważne jest, aby pomiaru dokonać o neutralnej porze.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwalają sprawdzić rozmiar pierścionka. Jak zmierzyć go, by mieć pewność, że wybierzemy odpowiednią wielkość? Przede wszystkim pomiaru dokonujmy wieczorem, kiedy palce mają najszerszy obwód. Po całym dniu dłonie mogą być lekko opuchnięte, dlatego pomiaru dokonujemy właśnie wtedy i porównujemy go z pomiarem porannym. Pierścionek nie może bowiem zsuwać się z palca, ale też wbijać w delikatną skórę.
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka YES? Warto posiłkować się tabelą rozmiarów dostępną na stronie internetowej. Podobny wzornik możesz również znaleźć w Salonach YES, gdzie Doradca Klienta z pewnością pomoże Ci w ustaleniu, jak sprawdzić rozmiar pierścionka. Niewątpliwie jednak najpopularniejsze rozmiary damskich obrączek to 11 oraz 12.
Wróćmy jednak do wariantu samodzielnego. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu? W tym celu możesz skorzystać z suwmiarki bądź nitki oraz linijki, które pomagają zweryfikować rozmiar palca. Jak zmierzyć tę wartość suwmiarką bądź linijką? Możemy wykorzystać np. srebrny pierścionek, który był noszony do tej pory, a jego rozmiar jest dopasowany do szerokości palca. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na kondycję pierścionka oraz jego owal. Jak zmierzyć wielkość pierścionka? Wystarczy sprawdzić średnicę, biorąc pod uwagę pomiar wewnętrzny, bez uwzględnienia szerokości obrączki.
A jak zmierzyć średnicę palca, jeśli nie dysponujemy pierścionkiem, który może posłużyć nam za wzornik? Nic prostszego. Nitka albo kartka papieru posłużą nam jako imitacja pierścionka. Zwróć uwagę na to, że niekiedy lewa dłoń różni się nieco od prawej, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak nosić pierścionki i mierzyć właściwy palec u tej dłoni, na której będzie noszony pierścionek.
Kolejny niesamowicie ważny aspekt to model pierścionka. Dlaczego? Ponieważ cienkie, delikatne wzory mogą być nieco luźniejsze niż masywne pierścienie. Jak się mierzy rozmiar pierścionka w takim przypadku? Jeśli nie mamy możliwości przymiarki, wybierajmy nieco luźniejszy – gdy ma to być bogaty pierścionek z diamentem o dużej masie – oraz odrobinę mniejszy jeśli chodzi o subtelne, wąskie pierścionki.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka nitką?

Jeden ze sposobów mierzenia rozmiaru pierścionka zakłada wykorzystanie nitki. Wystarczy zaledwie pięciocentymetrowy kawałek, żeby móc sprawdzić obwód palca. W tym celu owijamy palec nitką i zaznaczamy długość obwodu. Ważne jest, aby nitka przylegała do palca, nie tworząc uczucia dyskomfortu. Na podstawie tej wartości, możemy sprawdzić, jaką średnicę ma palec, na którym będzie noszony pierścionek. Jeśli zawiążemy nitkę zbyt mocno, istnieje bardzo duże ryzyko, że wybrany rozmiar będzie za mały, a każdy wieczór będziemy kończyć, zastanawiając się, jak zdjąć pierścionek.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką?

Suwmiarka, dzięki swojej dokładności, pozwala precyzyjnie odczytać rozmiar pierścionka. Zatem jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką? Najczęściej wykorzystuje się ją w przypadku, kiedy posiadamy już inny, dobrze dopasowany pierścionek, jednak nie znamy jego rozmiaru. Zwróć uwagę na to, aby uprzednio noszony, srebrny bądź złoty pierścionek, posiadał idealnie okrągły kształt, ponieważ wszelkie odkształcenia mogą spowodować błąd pomiaru. Podobna sytuacja dotyczy mocnych zabrudzeń, dlatego zanim przystąpisz do mierzenia, sprawdź, jak wyczyścić złoty pierścionek albo jak dbać o srebrną biżuterię. Wracając do tematu, należy jednak zauważyć, że z suwmiarki możemy skorzystać również do zmierzenia średnicy samego palca! Pamiętajmy jednak, żeby nie ściskać jej zbyt mocno, ponieważ wbita w skórę, może sugerować rozmiar mniejszy niż ten, który będzie nam odpowiadał w rzeczywistości.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka linijką?

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka linijką? Wykorzystując linijkę do mierzenia rozmiaru pierścionka, dobrze mieć przy sobie również kawałek kartki. Po co? Wystarczy, że wytniemy z niej długi prostokąt, pozwalający na owinięcie palca – podobnie jak w przypadku nitki. Jednak w przeciwieństwie do nitki, kartka zachowa kształt walca, pozwalając na bezpośrednie odczytanie średnicy palca.

Miarka rozmiaru pierścionka

W salonach jubilerskich pierścionki dobiera się nie tylko poprzez przymiarki czy specjalne mierzenie obwodu palca, ale również dzięki dedykowanej miarce. Miarka do mierzenia rozmiaru pierścionka, która nazywa się miernik rozmiarów to nic innego jak zestaw obręczy, których średnica odpowiada typowym rozmiarom pierścionków. Tego typu miarki wykonuje się z metali bądź plastiku. Wiele par, wybierając obrączki ślubne, zamawia miarki dla sprawdzenia rozmiaru pierścionka obojga przyszłych małżonków. Dzięki temu możemy przymierzyć różne warianty, nakładając na to filtr pory dnia, temperatury oraz wielu innych czynników, a dzięki temu mieć pewność, że wybrany model nie będzie ani za duży, ani za mały.

Tabela rozmiarów pierścionków

W ustalaniu wielkości pierścionka niezbędna jest tabela rozmiarów. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka dowiedzieliśmy się z propozycji powyżej – nitka, linijka, suwmiarka oraz specjalnie mierzenie w Salonie poprzez miernik rozmiaru pierścionka. Jednak w przypadku metod domowych, jeśli wykorzystujemy do tego kawałek nici, kartkę papieru czy po prostu stary pierścionek, tabela rozmiarów wskaże nam, jak dopasować średnicę do konkretnej wartości jubilerskiej. Rozmiarówka pierścionków podzielona jest jednak na standardy europejskie, brytyjskie oraz amerykańskie, dlatego nawet jeśli znasz swój rozmiar pierścionka, tabela rozmiarów pierścionków YES pozwoli Ci dostosować go do naszych wartości.