×

Pierścionek zaręczynowy – jaki kamień wybrać?

Choć na pierścionki zaręczynowe patrzymy w całości, podziwiając kompozycję stworzoną z kamienia, kruszca, szlifów, zdobień oraz innych dodatków, to jednak warto przyjrzeć się niektórym elementom z osobna. Dotyczy to przede wszystkim kamienia, który w gruncie rzeczy jest głównym bohaterem każdego pierścionka.

Jaki kamień do pierścionka zaręczynowego?

U schyłku XIX w. kultowy jubiler Tiffany&Co zaprezentował wyjątkowy model pierścionka. Po wielu latach zastanawiania się nad tym, jaki pierścionek zaręczynowy, jaki kamień i jaki wzór najlepiej oddadzą charakter marki, podjęto próbę. Na smukłej obrączce umieszczono diament, otulając go sześcioma krapami. Taka konstrukcja pozwoliła na wydobycie jeszcze większego blasku z centralnie osadzonego kamienia. W ten sposób powstał najbardziej znany soliter – Tiffany. Choć od wyjątkowej premiery minęło blisko 150 lat, solitery nadal wzbudzają największe pożądanie, zdobiąc dłonie aż 80% przyszłych panien młodych.
Jaki kamień w pierścionku zaręczynowym typu soliter możemy spotkać? Klasyczne złote pierścionki zaręczynowe – solitery, wykonane z różnych kolorów złota lub platyny, zawsze zdobione są tylko jednym diamentem. Ich masa waha się od drobnych – 0,05 czy 0,1 ct – aż do kilkukaratowych, imponujących okazów. Ale solitery, mimo iż najbardziej klasyczne, coraz częściej konkurują z innymi modelami pierścionków o rozmaitych zdobieniach.
Jakie kamienie do pierścionka zaręczynowego możemy wybrać? Tak naprawdę zależy to od gestu ukochanego oraz gustu ukochanej. Nie każdy bowiem lubi tradycyjne rozwiązania, dlatego zastanawiając się jaki kamień na zaręczyny będzie odpowiedni, przeanalizujmy dokładnie ten temat. Może przyszła panna młoda chętnie nosi kolorową biżuterię? Albo jest fanką modernistycznej sztuki i klasykę porzuca dla awangardy? Być może marzy jej się romantyczny pierścionek zaręczynowy. Z jakim kamieniem zatem powinien być wzór pełen miłości? Wreszcie – co z kwestią dopasowania jaki kruszec i jaki kamień. Pierścionek zaręczynowy to przecież całość, która powinna być spójną historią, dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiednich zestawień.

Pierścionek zaręczynowy z kamieniem

Zastanawialiście się kiedyś, czy przyszli panowie młodzi wybierają czasem pierścionek zaręczynowy bez kamienia? Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj dotyczą projektowanej biżuterii awangardowej oraz nietypowych rozwiązań, jak np. pierścionki zaręczynowe dwukolorowe. Najczęściej jednak sięgamy po pierścionki zaręczynowe z kamieniem, które zdobi prawdziwy król – diament. To nie tylko najtwardszy, najmocniejszy spośród wszystkich kamieni szlachetnych. Diament to jednocześnie symbol wiecznej miłości, dlatego tak chętnie wybierany jest jako kamień do pierścionka zaręczynowego.
Oprócz wspomnianych już soliterów, jubilerzy oferują również finezyjne modele zdobione centralnie osadzonym brylantem oraz mniejszymi odpowiednikami, które go okalają. Co ciekawe, nawet podczas wyboru obrączek, możemy zdecydować się na taką zdobioną kilkoma diamentami, która uzupełni brylantowy pierścionek zaręczynowy. Kamień ten to prawdziwa klasyka ślubna, dlatego wśród wszystkich wzorów jubilerskich, najwięcej jest modeli zdobionych właśnie diamentem – obrączka, spinki do mankietów, pierścionek zaręczynowy. Kamienie w tej biżuterii, bo o tym również warto wspomnieć, pełnią nie tylko funkcje ozdobne, ale również symboliczne, napełniając wzory wyjątkową energią.

Pierścionek zaręczynowy z dużym kamieniem

Jak się oświadczyć, by podbić serce przyszłej małżonki? Zazwyczaj wszelkie nadzieje pokładamy w pierścionku. Niektóre modele pierścionków wyglądają niezwykle efektownie właśnie z powodu zdobiącego je, okazałego kamienia. Zastanówmy się więc, czy wybierając pierścionek zaręczynowy, wielkość kamienia ma znaczenie? I co zrobić, jeśli kilkukaratowy diament zwyczajnie przekracza nasz budżet?
Tu należy poruszyć również kwestię cen pierścionków. Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? W zależności od wzoru, ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aby nieco obniżyć koszt, jako alternatywę dla brylantów, wybiera się np. przypominające je – białe topazy. Pierścionek z topazem z projektowanej kolekcji Jubile łączy przepiękny kamień główny – dostępny w różnych kolorach – z otaczającymi go, iskrzącymi diamentami. Dzięki temu w znacznie niższej cenie możemy dostać pierścionek zaręczynowy, duży kamień i blask diamentów. Kolekcja dostępna jest w różnych odcieniach złota, dlatego możemy wybrać klasyczne pierścionki zaręczynowe z żółtego złota lub nowoczesne modele w różowej lub białej barwie.

Pierścionek zaręczynowy z kolorowym kamieniem

Alternatywę dla klasycznych diamentów coraz częściej stanowią pierścionki zaręczynowe z kolorowymi kamieniami. Wybierając pierścionek zaręczynowy, kolor kamienia może mieć niezwykle istotne znaczenie. Dlaczego? Otóż nie chodzi wyłącznie o upodobania ukochanej. Warto bowiem spojrzeć na kamienie nieco szerzej i przyjrzeć się ich znaczeniu. I tak, sięgając po pierścionek zaręczynowy z czarnym kamieniem, zwróćmy uwagę na: onyks, agat, czarny diament, ciemny szafir lub czarną perłę. Ich głębia nadaje całości tajemniczej aury, elegancji. Jednocześnie kojarzą się one ze stabilnością i przezwyciężaniem trudów, dlatego będą stanowiły doskonałą wróżbę dla trwałego związku. Fankom intensywnych barw poleca się również pierścionek zaręczynowy z niebieskim kamieniem. Do tego grona zaliczyć możemy wszelkie szafiry, akwamaryny, błękitne topazy, tanzanity czy lapis lazuli. Ponieważ niebieska barwa to kolor nieba czy wody, pierścionek z szafirem kojarzony jest z wolnością, spokojem, ukojeniem. Symbolizuje również szczerość oraz bezpieczeństwo, czyli wszystko to, co chcemy zapewnić ukochanej.
Mówiąc o niebieskich kamieniach, nie sposób nie zwrócić uwagę na jego bratni odcień – zieleń. Pierścionek zaręczynowy z zielonym kamieniem zazwyczaj zdobią szmaragdy, agaty, malachity czy turmaliny. Zielony, jak wiadomo, to kolor nadziei, harmonii, ale i kreatywności. Zieleń to barwa natury, dlatego przywodzi na myśl żywotność, płodność, rozwój. Wybierając pierścionek ze szmaragdem, możemy spodziewać się wspaniałego rozwoju relacji.
Zupełnie inną propozycją, bardziej ognistą, emocjonalną, jest pierścionek zaręczynowy z czerwonym kamieniem. Rubiny, granaty, rodolity czy korale zdobiące biżuterię to metafora miłości, odwagi, pasji. Pierścionek z rubinem to częsta propozycja zaręczynowa. Nieco łagodniejszą altenatywą o podobnym znaczeniu, może być pierścionek zaręczynowy z różowym kamieniem. Romantyczny, delikatny, subtelny, a przy tym niezwykle świeży, w połączeniu z oprawą w kolorze różowego złota, stanowi przepiękną całość. Na jakie kamienie zwrócić uwagę? Przede wszystkim morganit, różowy kwarc, ale też szafir w różowej barwie, który znajdziemy np. we flagowym pierścionku z kolekcji Metropolitan.

Pierścionek zaręczynowy z kamieniem szlachetnym

Wiemy już, jak wybrać pierścionek zaręczynowy. Kamień szlachetny, który będzie go zdobił, może mieć różne barwy. Najbardziej klasyczny wybór to pierścionek z diamentem zaręczynowy, nazywany również soliterem, tj. wzór z centralnie osadzonym brylantem.
Jaki kamień do pierścionka zaręczynowego wybrać, jeśli diamenty przekraczają nasz budżet? Jubilerzy proponują również tańsze zamienniki tradycyjnych soliterów, takie jak pierścionek z cyrkonią, jednak oceniając pierścionek zaręczynowy – diament czy cyrkonia – wybór powinien paść na kamień naturalny, o dużo większej trwałości. Pamiętajmy, że diamenty możemy dostać nawet w bardzo niskich masach, co wiąże się ze stosunkowo niską ceną.
Z kolei zwracając uwagę na barwy kamieni zdobiących pierścionki, możemy wybierać spośród czarnych onyksów, błękitnych topazów, zielonych szmaragdów, czerwonych rubinów czy różowych kwarców. Ale nie tylko! Trendy ślubne pokazują, że bardzo dużym zainteresowaniem wśród przyszłych par młodych cieszy się również pierścionek zaręczynowy z morganitem oraz pierścionek zaręczynowy z kamieniem księżycowym. Morganit to kamień o niesamowitej mocy, dodający odwagi, energii, rozwijający duchowo i emocjonalnie. Najczęściej łączy się go ze złotem innym niż żółte, ponieważ to właśnie pierścionki zaręczynowe z białego złota i pierścionki zaręczynowe z różowego złota to romantyczne, delikatne propozycje.
Jeszcze bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem będą platynowe pierścionki zaręczynowe z morganitami. Jeśli natomiast chodzi o kamień księżycowy, pierścionek zaręczynowy, który zdobi, owiany jest aurą tajemniczości, magii. Jego opalizująca tafla stanowi namiastkę kosmosu. Ponieważ emanuje kilkoma barwami, łączy w sobie wiele właściwości, stając się kamieniem ochronnym, łagodzącym nerwy i stres. Bardzo podobną energię, a przy tym niemal bliźniaczy efekt możemy otrzymać sięgając po pierścionek z opalem – kamieniem, który od wielu sezonów nie wychodzi z mody! Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy z takimi kamieniami? Zapoznaj się z ofertą YES w Salonach lub na YES.pl.

Wchodząc w rolę ekspertów jubilerskich, bardzo chętnie opowiemy Ci więcej o tematach ślubnych. Jeśli zatem zastanawiasz się, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, jaki prezent na wieczór panieński wybrać albo jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy – koniecznie zapoznaj się z pozostałymi artykułami tematycznymi.