×

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Niespodzianka czy wspólnie zaplanowane wydarzenie? Tylko Wy czy w towarzystwie innych? W domowym zaciszu czy podczas oficjalnej uroczystości? Zaręczyny powinny być wyjątkowe przede wszystkim dla Was, tak jak pierścionek zaręczynowy, który stanie się symbolem obietnicy wspólnej, niepowtarzalnej przygody.
pierścionek z brylantem

Historia zaręczyn

Zaręczyny to tradycja z bogatą historią sięgającą czasów biblijnych. To, jak wyglądają dzisiaj, różni się od przeszłości. W prawie rzymskim występowały formalne zasady dotyczące zaręczyn. Wiązał się on nie tylko z obietnicą małżeństwa, ale też ustaleniem zasad postępowania przed ślubem oraz np. zarządzania finansami po nim. W niektórych kulturach małżeństwo to jedynie inwestycja w majątek, co wpływa na brak możliwości wyboru przyszłego małżonka. Obrzęd ten staje się kontraktem między rodzicami przyszłej pary młodej, który bierze pod uwagę status majątkowy oraz społeczny.

Niegdyś zaręczyny poprzedzone były oficjalną wizytą kawalera i prośbą o rękę ukochanej kierowaną do rodziców przyszłej narzeczonej. Dopiero po uzyskaniu zgody, organizowane było przyjęcie, na które zapraszano rodzinę i przyjaciół. Całe wydarzenie skupiało się głównie na momencie wręczenia pierścionka i twierdzącej odpowiedz na pytanie o chęć zaślubin.

Zwyczajowo w naszym regionie to mężczyzna prosi kobietę o rękę, a ona przyjmując pierścionek zaręczynowy, wyraża chęć małżeństwa. Ze względu na brak formalnych zasad dotyczących oświadczyn, coraz częściej decydują się na nie kobiety. Brak możliwości zawierania formalnych związków jednopłciowych w naszych kraju sprawia, że zaręczyny dla takich par mogą być bardziej znaczącym wydarzeniem.
jaki pierścionek zaręczynowy wybrać

Jak zaplanować idealne zaręczyny?

Częstą praktyką są oświadczyny w okresie świąt, w Walentynki lub ważną dla związku rocznicę - np. pierwszego spotkania. Bez względu na datę istotne są też okoliczności. Z pewnością nikt nie zna nas tak dobrze, jak partner. Tropikalna wyspa, romantyczna kolacja przy świecach, a może spacer w wyjątkowym miejscu. Okoliczności powinny pasować do ukochanych i sprawiać, że oboje będą czuli się komfortowo.


Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Chociaż w zaręczynach chodzi o uczucia i chęć wspólnej przyszłości, to pierścionek ma szczególną wartość. Przypisuje mu się dużą symbolikę, może nabrać przez lata szczególnej wartości i stać się pamiątką początku wspólnego życia. Jego wybór nie dla każdego będzie łatwy, zwłaszcza kiedy nakładamy na siebie presję, by był tym idealnym, wymarzonym przez ukochaną osobę.

Zanim dojdzie do zadania magicznego pytania, w związku pojawiają się rozmowy o przyszłości, wspólnych planach, mieszkaniu, rodzinie. Często poruszanym tematem są też wymarzone zaręczyny. Warto uważnie słuchać partnerki i zwracać uwagę na podsuwane przez nią sugestie. Niekiedy może wskazywać na biżuterię, która szczególnie jej się podoba lub spoglądać na konkretne modele w salonach jubilerskich. Będąc uważnym najłatwiej idealnie trafić z wyborem pierścionka zaręczynowego.

Warto zwrócić uwagę, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Zgodnie z tradycją jest to serdeczny palec prawej dłoni. W dniu ślubu można dołączyć do niego obrączkę lub pierścionek zaręczynowy przełożyć na lewą dłoń. Warto więc wybrać coś, co ukochana chętnie będzie nosiła nawet po ślubie.

jaki pierścionek zaręczynowy wybrać

Pierścionek zaręczynowy - złoty czy srebrny?

Kruszec, z jakiego wykonany jest pierścionek, powinien być szlachetny i trwały. Prym w tej dziedzinie od wielu lat wiedzie złoto. Klasyczne żółte zabarwienie złota spodoba się zarówno tradycjonalistkom, jak i minimalistkom. Złote pierścionki zaręczynowe to ponadczasowa klasyka. Białe i różowe złoto z pewnością przykuje uwagę osób, które kochają chłodniejsze kolory i nietuzinkowe podejście do sztuki jubilerskiej. Pierścionek z białego złota zachwyca swoją szlachetnością niejedną wymagającą narzeczoną. Pierścionki z różowego złota zwrócą uwagę każdej romantycznej duszy. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe z żółtego złota próby 0,585. Jeśli szukasz wyższej próby, zwłaszcza w białym złocie, wybierz platynę. To jeden z najtrwalszych materiałów, a platynowe pierścionki zaręczynowe idealnie uzupełnią kolekcję fanek biżuterii ze srebra. A czy pierścionek zaręczynowy może być srebrny? Pamiętajmy, że część kobiet nie może nosić złota ze względu na alergię na ten kruszec. W takim przypadku zwróćmy uwagę na pierścionki srebrne o wysokiej próbie oraz modele rodowane. Warstwa rodu naniesiona na srebrną biżuterię wydobywa blask kruszcu, imitując nieco białe złoto.


Pierścionki zaręczynowe w ofercie YES

Wiemy, że wyjątkowy moment wymaga nieprzeciętnej oprawy. Dlatego w naszej ofercie znajdziecie wiele pierścionków, które idealnie sprawdzą się na tę okazję, a ich różnorodność pozwoli znaleźć ten idealny!
czystość diamentu

Ponadczasowa miłość

Kolekcja Éternel perfekcyjnie oddaje ducha nowoczesnej kobiety. Elegancki model pierścionka o francuskim dizajnie skupia uwagę na centralnym kamieniu. Dzięki możliwości wyboru wielkości diamentu każdy pierścionek Eternel jest wyjątkowy. Masa diamentu jest dobierana do indywidualnych upodobań - diament w pierścionku Éternel dostępny jest już od 0.03 ct + aż do 1ct +.

Elegancja inspirowana naturą

Pierścionek Valentine to dziewczęca i romantyczna propozycja w trzech odsłonach złota, w której zakocha się każda obdarowana nim osoba. Elegancka prostota i precyzja wykonania mają znaczenie również przy wyborze obrączek. Pierścionek Valentine jest zaprojektowany tak, aby jego profil idealnie łączył się z obrączką Forever lub Éternel. Specjalna, płaska konstrukcja podstawy korony sprawia, że perfekcyjnie przylega do profilu obrączki, tworząc harmonijną całość.

Wielkomiejski blask

W kolekcji Metropolitan mniejsze diamenty podkreślają blask centralnego kamienia: śnieżno-białego diamentu, różowego szafiru czy eleganckiego szafiru Royal Blue. Metropolitan to pierścionek zaręczynowy w oprawie z białego, żółtego lub różowego złota.

W królewskim stylu

Kolekcja Jubile to doskonałe połączenie współczesnego blasku z wzornictwem klasycznej sztuki jubilerskiej. Szykowny kamień szlachetny otacza trzydzieści perfekcyjnie oszlifowanych diamentów. Kwarc i błękitny topaz symbolizują moc i bezwarunkową miłość. Kamieniem centralnym może być błękitny topaz, biały topaz lub różowy kwarc w trzech różnych odsłonach kolorystycznych złota.

pierścionek z żółtego złota

Diament Hearts&Arrows

Wyjątkowość diamentów YES Hearts & Arrows skryta jest w ich pięknym wnętrzu. Precyzyjnie wykonany szlif kamienia, pod wpływem przenikającego przez diament światła, ukazuje serca i strzały - symbol płonącego ognia i wiecznego blasku Waszej miłości.

Dowiedz się więcej o diamencie Hearts&Arrows.

Wybierając pierścionek zaręczynowy, możecie dobrać masę diamentu zgodnie z Waszymi indywidualnymi upodobaniami.

Pierścionek z brylantem

Każdy oszlifowany diament określa się potocznie mianem brylantu, jednak nazwa ta odnosi się do diamentu o szlifie brylantowym, okrągłym. Idealny posiada 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie. Jest to najczęściej spotykany szlif, który w perfekcyjny sposób rozprasza światło. Jeśli wiesz, że wymarzonym prezentem dla ukochanej będzie pierścionek zaręczynowy z brylantem, warto postawić na wysoką jakość szlifu oferowaną przez YES.

pierścionek z żółtego złota

Jak wybrać rozmiar?

Jest to jedno z trudniejszych wyzwań w procesie zakupu pierścionka zaręczynowego. Istnieje kilka sposobów, aby dyskretnie uzyskać informację o rozmiarze. Poproś o wsparcie przyjaciela lub członka rodziny swojego partnera lub posłuż się posiadanym już przez niego pierścionkiem. Taki pierścionek zabierz do Salonu YES w celu zebrania wymiaru lub przyłóż go do naszej tabeli rozmiarów.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Zanim wybierzesz pierścionek zaręczynowy dla wybranki, sprawdź różne opcje na rynku i określ swój budżet. Warto wiedzieć, że będzie to dla Was pamiątka na lata i przedmiot, który na co dzień będzie gościł na palcu przyszłej żony. Istotna jest jego jakość i to, żeby jak najbardziej jej się podobał. Żeby ułatwić Ci wybór na yes.pl, możesz przeglądać pierścionki zaręczynowe w różnych przedziałach cenowych. W pierwszym z nich znajdziesz modele już do 999 PLN.

YES - jakość potwierdzona!

Kupując pierścionek zaręczynowy YES masz gwarancję autentyczności i najwyższej jakości kamieni szlachetnych. Nasze diamenty poświadczone są Certyfikatem YES, a kamienie powyżej 0,5 ct dodatkowo posiadają Certyfikat Międzynarodowego Instytutu Gemmologicznego IGI lub Certyfikat GIA. Każdy Diament Idealny YES posiada także certyfikat GemEx.