Zakończyliśmy Program Stypendialny YES. Sprawdź naszą najnowszą inicjatywę.
Fundacja YES powstała po to, aby tworzyć lepszy świat dla kobiet. Dowiedz się więcej jak zgłosić swój pro-kobiecy projekt na stronie Fundacji YES.
Po raz trzeci razem z Fundacją Made in Art wspieramy młodych, uzdolnionych artystów!
Program Stypendialny YES powstał po to, by wyłaniać najzdolniejszych twórców, którzy wciąż poszukują nowych wzorów i kreatywnych rozwiązań. Chcemy umożliwić im dalszy rozwój oraz dać szansę na zaprezentowanie się przed gronem wybitnych polskich artystów!
Zwycięzcy
Aleksandra
Jankowska

Aleksandra
Jankowska
Studentka na Wydziale Wzornictwa w Warszawie. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem produktu. Chętnie podejmuje tematy z zakresu projektowania społecznego, przestrzeni miejskiej.
Stara się tworzyć obiekty służące użytkownikowi, nienachalne, subtelne, użyteczne. W swoich projektach dąży do maksymalnie oszczędnych form, spełniających określone wymagania.
Portfolio
Agnieszka
Mastalerz

Agnieszka
Mastalerz
Absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Korzystając z wideo, instalacji, performansu i fotografii analizuje mechanizmy kontroli wpływające na zachowanie jednostki.
Portfolio
Alicja
Pałys

Projektując, stara się łączyć prostotę z nieszablonowym, oryginalnym podejściem, wynikającym często z obserwacji zjawisk zachodzących w naturze. Do pojęcia "autentyczności" stara się odnosić rzetelnie i z dużą uwagą. Z taką postawą konsekwentnie stara się projektować odpowiedzialnie, kierując się równowagą, prostotą i precyzją.
Portfolio
Alicja
Pałys
Natalia
Poniatowska

Natalia
Poniatowska
Dzięki fotografii cyfrowej i analogowej, nieruchomym i ruchomym obrazom, bada potencjalną podstawę istniejącą między sztuką piękną a fotografią dokumentalną.
Czerpie inspirację z różnych warunków otaczającej rzeczywistości, ale także z jej osobistych doświadczeń.
Portfolio
Matylda
Polak

Matylda
Polak
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Szczególnie interesuje ją projektowanie mebli, naczyń, przedmiotów codziennego użytku.
Maluje również obrazy, szuka punktów wspólnych pomiędzy projektowaniem a sztukami wizualnymi.
Portfolio
Jury
Krzysztof Stróżyna

Krzysztof Stróżyna
W 2007 kończąc Central Saint Martins College of Art and Design, zdobył nagrodę Harrods Design Award. Od 2008 do 2013 roku prezentował swoje kolekcje podczas London Fashion Week pod marką Krystof Strozyna. W 2015 roku założył markę Kreist. Zobacz więcej
Magda Dąbrowska
Magda Dąbrowska

Fascynuje ją proces projektowania: Jak na ścisły, matematyczny język przełożyć to, co łatwiej poczuć niż zmierzyć... Absolwentka wydziału Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka wielu cenionych i rozpoznawalnych kolekcji YES m.in. Aura, Art Deco, Liberty, Valentine.Zobacz więcej
Kasia
Bukowska
Lubi tworzyć biżuterię dla
współczesnej kobiety - biżuterię dzięki której może ona wyrażać swoją osobowość.
Ukończyła wydział Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoją przygodę z YES rozpoczęła po studiach. Jest autorka wielu wzorów biżuterii z linii Studio Y oraz bestsellerowych kolekcji, takich jak takich jak Queen of Hearts, Skarabeusz, Molly czy Space. Zobacz więcej

Kasia
Bukowska
Paweł
Grobelny

Paweł
Grobelny
Projektant, wykładowca i kurator wystaw. Laureat wielu międzynarodowych nagród projektowych oraz stypendysta Rządu Francuskiego w Paryżu, słynnej Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz Residency Unlimited w Nowym Jorku. Zobacz więcej
Współorganizator
Fundacja
Made in Art

Fundacja
Made in Art
Fundacja Made in Art to przestrzeń międzykulturowa, łącząca artystów, projektantów i pasjonatów dizajnu. Propaguje kulturę i sztukę współczesną.Zobacz więcej
Patroni medialni



Nagrody

12 000 zł
Wsparcie w promowaniu działalności artysty.
Udział pracy w cyklu wystaw podczas Beijing Design Week oraz Chengdu Creativity and Design Week 2019

3 000 zł
Wsparcie w promowaniu działalności artysty.

1 500 zł
Wsparcie w promowaniu działalności artysty.
Terminy
Na zgłoszenia czekamy do 10.04.2019 r.
Nazwiska laureatów pierwszego etapu ogłosimy 23.04.2019 r.
Dosłanie prac przez laureatów do 30.04.2019 r. Prace należy wysłać na adres: YES Biżuteria S.A. ul. Świerzawska 1, 60-321 Poznań z dopiskiem: Program Stypendialny YES.
Zwycięzcy Programu Stypendialnego YES zostaną wyłonieni podczas wernisażu Wystawy finałowej, który odbędzie się 10.05.2019 r. o g. 19:00 w ramach Poznań Design Festiwal w Starym Browarze.
Kontakt
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z Nami!
Dział Marketingu YES
Jolanta Sobiesińska
tel. 505 273 864
e-mail: jolanta.sobiesinska@yes.pl
Dokumenty do pobrania
Architekt i projektant
Oskar Zięta
Oskar Zięta - architekt i projektant, twórca nowoczesnej technologii FiDU (formowania ciśnieniem wewnętrznym). Jego projekty zostały okrzyknięte przez brytyjski magazyn Wired “meblami przyszłości”. Ich innowacyjność i prostota technologiczna przyniosły autorowi wiele prestiżowych nagród, a stołek Plopp (Polski Ludowy Projekt Pompowany Powietrzem) trafił do stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu, jako jedno z 12 krzeseł, które zmieniły współczesny design.Ukończył Swiss Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu, założyciel Zieta Prozessdesign, head of industrial Design w school of form.
Projektantka Biżuterii
Kasia Bukowska
Tworzenie jest dla niej czymś więcej niż tylko mechanicznym wytwarzaniem biżuterii. Proces ten porusza jej wyobraźnię, świadomość i daje niesamowitą możliwość pokazania tego, co ją inspiruje i ciekawi. Za każdym razem, prezentując nową kolekcję, chce zrozumieć kobietę - jej pragnienia, wnętrze i styl. Absolwentka wydziału Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, swoją przygodę z YES rozpoczęła 10 lat temu. Do jej najbardziej rozpoznawalnych kolekcji należą Queen of Hearts, Skarabeusz, Molly czy Space.
Projektant mody
Krzysztof Stróżyna
Projektant mody, przedsiębiorca. Założyciel i dyrektor kreatywny marek: Krystof (2007-2014) i KREIST (od 2015). Trzykrotnie wyróżniany przez British Fashion Council stypendium New Generation. Laureat Harrods Design Award. Przez wiele lat prezentował swoje kolekcje w ramach londyńskiego Fashion Week. Jego projekty publikowały m.in.: Vogue UK, Vogue Italy, Vogue US i Elle UK, a do grona prestiżowych klientek projektanta należą m.in. Lady Gaga, Gigi Hadid, czy Natalia Vodianova. Absolwent Central Saint Martins University of the Arts.
Publicysta
Wojciech Trzcionka
Dyrektor sprzedaży i marketingu magazynu „Design Alive” i partner w wydawnictwie Presso media+design. Konsultant w dziedzinie designu, doradza firmom w budowaniu strategii w oparciu o branże kreatywne. Juror w wielu konkursach wzorniczych. Współtwórca idei Design Alive Award, konkursu, który od 2012 roku nagradza wybitne osobistości za kreatywność i kulturotwórcze oddziaływanie. Laureat nagrody „Ostre Pióro" nadawanej przez Business Centre Club za wkład w rozwój przedsiębiorczości. Ukończył Uniwersytet Warszawski na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych, następnie dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny i wydawca gazet.
Projektantka biżuterii
Magda Dąbrowska
Absolwentka Architektury i Designu ASP w Poznaniu, Projektantka YES. Autorka wielu cenionych i rozpoznawalnych kolekcji YES, m.in. zaprojektowanej z okazji 30-lecia YES kolekcji Pavoni oraz takich bestsellerów jak: Aura, Liberty, Valentine. Uważa, że biżuteria to sposób na wyrażenie swojej wrażliwości, estetyki i stylu. Mówi kim jesteśmy. Stara się więc projektować przedmioty, które odpowiadają na to, co chcemy sobą wyrazić, które intrygują i poruszają emocje. Jej największym wyzwaniem jest wywołać stan nieodpartej chęci posiadania i więzi z konkretnym elementem.
Projektant
Paweł Grobelny
Szczególnie zainteresowany projektami dla przestrzeni publicznej. Jego realizacje znajdują się w takich miastach jak Bruksela, Budapeszt, Paryż, Strasburg i Szanghaj. Prace Pawła Grobelnego w swoich zbiorach posiadają m.in. Muzeum Designu w Monachium, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Narodowe w Warszawie. Prowadzący pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Współorganizator
Fundacja Made in Art
Fundacja Made in Art to przestrzeń międzykulturowa, łącząca artystów, projektantów i pasjonatów dizajnu. Propaguje kulturę i sztukę współczesną. Szuka powiązań i buduje pozytywne relacje ze światem biznesu. To miejsce spotkań ludzi, poglądów, odrębnych wizji i koncepcji. Fundacja współpracuje z galeriami, organizacjami pozarządowymi i placówkami kulturalnymi.
Patron Medialny
Design Alive
„Design Alive”. Kwartalnik i portal, w którym przenikają się wszechstronne tematy związane z architekturą, wnętrzami, modą, sztuką i stylem życia. Zbiór osobistych opowieści autorów, którzy odkrywają przed czytelnikami własne fascynacje ludźmi, miejscami i rzeczami napotkanymi na swojej drodze. To urzekająca wizualnie i wciągająca lektura dla osób wrażliwych na piękno i poszukujących inspiracji w codziennych wyborach.Od 2012 roku magazyn przyznaje Design Alive Awards, nagrody za kreatywne myślenie. Statuetki stworzył Oskar Zięta, projektant i naukowiec, członek jury tegorocznej edycji Programu Stypendialnego YES.
I miejsce
Elena i Jan Lewczuk
Elena i Jan Lewczuk to młode małżeństwo i studenci IV roku Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pasjonują się projektowaniem w wielu dziedzinach, m.in. mebla, produktu i ceramiki. Najważniejsza jest dla nich praca w materiale, badanie kształtów, które z niego wynikają. Chcą, by biżuteria, którą tworzą, nie była jedynie ozdobą ciała, a środkiem wyrażenia jego ekspresji, nośnikiem znaczeń.
Rosiczka - Projekt pierścionka. Forma obiektu jest wynikiem poszukiwań nowych środków estetycznych i funkcjonalnych dla biżuterii i fascynacji budowaniem nieoczywistego doznania piękna. Pierścionek zaprojektowany jest tak, że może być noszony samodzielnie lub sztaplować się z innymi Rosiczkami, tworząc różne kompozycje, od bardzo delikatnych, przypominających organiczną strukturę kłosa, po odważne, znane z klasycznej biżuterii sploty przywodzące na myśl łańcuch. W tym wzorze bardzo ważna była relacja pomiędzy miękkim, naturalnym kształtem, a mechaniczną, konsekwentną powtarzalnością, znamienną dla estetyki współczesnego świata. Obiekty są wykonane przez nas tradycyjnymi technikami jubilerskimi w srebrze. Rosiczki są bardzo odważnymi obiektami o otwartej, ażurowej formie, budującej niezwykle ciekawe relacje przestrzenne, kiedy występują w mnogości.
II miejsce
Ewa Stepnowska
Ewa Stepnowska to absolwentka kierunku Wzornictwo / Projektowanie Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Praca zgłoszona do Konkursu to kostiumy kąpielowe z kolekcji GLASS, którą tworzą dwa modele jednoczęściowych kostiumów, każdy w dwóch wersjach kolorystycznych. Kolorystyka kolekcji to złamana biel, ciepła szarość oraz głęboki, delikatnie połyskujący granat, zgaszona morska zieleń i czerń. Dzięki różnym zestawieniom kolorów kostiumy nabierają odmiennego charakteru - od bardzo eleganckiego, po sportowy. Dzianiny, z których powstała kolekcja to połączenie poliamidu i elastanu. Wszystkie kostiumy wykończone są delikatną, czarną podszewką. Sprzedaż strojów odbywa się za pośrednictwem www.bodymaps.pl. Całe portfolio laureatki można zobaczyć na stronie http://ewastepnowska.tumblr.com.
II miejsce
Ola Kawałko
Ola Kawałko ma 25 lat, pochodzi ze Śląska i jest studentką Fashion Design na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii.
Przed rozpoczęciem edukacji w Belgii, doświadczenie i umiejętności zdobywała w Accademia Italiana we Florencji. Stara się rozwijać także poprzez praktyki u doświadczonych projektantów – ostatnio odbyła półroczny staż w zespole projektowym Haidera Ackermanna. Jest laureatką głównej nagrody w konkursach Złota Nitka 2012 oraz Oskary Fashion 2011. Moda jest dla niej dziedziną wyjątkową dlatego, że może łączyć sztukę wysoką z użytkową. Bardzo ceni sobie możliwość współpracy z artystami z Polski i z zagranicy. Stara się wspierać rodzimych artystów-rzemieślników. Z podróży do rodzinnego domu przywozi także większość haftów i aplikacji natomiast przy ostatnich kolekcjach współpracowała z hiszpańskim grafikiem Adrianem Martinezem, który wykonał dla niej nadruki oraz akcesoria.
Ubranie to dla niej przestrzeń poznawczego i artystycznego eksperymentu. Lubi myśleć o swoich projektach jak o wyjątkowych “eksponatach”, które zamieniają ulice w galerie sztuki. Inspiracje czerpie właściwie ze wszystkiego, co ją otacza – kolorów, dźwięków, słów, smaków. Stara się doświadczać świata wszystkimi zmysłami i przenosić tę wielość bodźców do swoich kolekcji.
III miejsce
Beata Szczepaniak
Beata Szczepaniak to pochodząca z Poznania, 27-letnia absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, rzeźbiarka. Inspiracją dla niej są słowa Jerzego Nowosielskiego "Możliwości sztuki zaczynają się tam, gdzie język ludzki, jako środek porozumienia jest już bezsilny". O swojej pracy finałowej mówi “Nie traktuję tej pracy jako performance – jest to rzeźba zmieniająca się w czasie i przestrzeni. Każde działanie jest tutaj rzeźbą – konfiguracja form, materii I dźwięku w przestrzeni. Zdecydowałam, że będę częścią tej pracy. Porządek jest częściowo rzeźbą o rzeźbie, o mojej relacji z rzeźbą, w jaki sposób ją rozumiem I czym ona jest dla mnie. Jest to moja osobista definicja rzeźby.”