×

Baza Wiedzy

Wszystkie diamenty oraz kamienie szlachetne w YES Biżuteria są kamieniami naturalnymi (za wyłączeniem diamentów laboratoryjnych) i są pozyskiwane z legalnych źródeł niezaangażowanych w finansowanie konfliktów zbrojnych, w zgodzie z Rezolucjami ONZ (The Kimberley Process).

Diamenty - Brylanty

Najrzadszymi kamieniami szlachetnymi są brylanty. Otrzymuje się je z odpowiednio szlifowanych diamentów. Jest to najtwardszy minerał występujący w przyrodzie i najczystsza krystaliczna forma węgla.
Zobacz więcej

Brylanty jako inwestycja

Brylanty to fenomen. Są wyjątkowym sposobem na okazywanie uczuć, a jednocześnie mogą być bardzo dobrą lokatą kapitału. Inwestycji tej dokonać należy w renomowanym sklepie jubilerskim.
Zobacz więcej

Perły

Perły od zawsze intrygowały ludzi. Uważano je za afrodyzjak czy łzy bogów. Tworzone są dzięki drażnieniu tkanki perłopławów – małży morskich i słodkowodnych – przez ciało obce.
Zobacz więcej

Ametryn

Ametryn to dwubarwna, fioletowo-żółta odmiana kwarcu, będąca jednocześnie ametystem i cytrynem. Granica między tymi dwiema barwnymi odmianami jest zazwyczaj nieostra.
Zobacz więcej

Szafir

Jest to odmiana korundu, czyli najtwardszego kamienia występującego naturalnie – zaraz po diamencie. Z reguły niebieski, często spotykany jest w innych barwach – wszystkich z wyjątkiem czerwonej.
Zobacz więcej

Rubin

Podobnie jak szafir – rubin także jest odmianą korundu. Jego barwa, którą zawdzięcza domieszce chromu, waha się od jasnoczerwonej do niemal foletowoczerwonej.
Zobacz więcej

Szmaragd

Nazwa tej najcenniejszej odmiany berylu pochodzi od łacińskiego smaragdus, czyli zielony. Razem z rubinem, szafirem i oczywiście diamentem stanowią najtwardsze minerały znane człowiekowi.
Zobacz więcej

Topaz

Pochodząca z greki nazwa topaz, oznacza poszukiwanie (topazos). Wszystko dlatego, że już w starożytności był jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni.
Zobacz więcej

Tanzanit

Uważany za jeden z najpiękniejszych kamieni ozdobnych tanzanit występuje w odcieniach niebieskiego, żółtego, brunatnego, a także w wersji bezbarwnej.
Zobacz więcej

Akwamaryn

Jest to niezwykle ceniony w jubilerstwie kamień, którego nazwa pochodzi z łaciny. 'Aqua marina' odwołuje się do niebieskozielonej barwy kamienia.
Zobacz więcej

Ametyst

Ametyst to wyjątkowy kamień ceniony już od czasów starożytnych. Jest odmianą kwarcu o barwie fioletowej, fioletowoczerwonej i purpurowej.
Zobacz więcej

Koral

Nazwa wywodzi się z łacinskiego Corrallium (rodzaj organizmów morskich). Szlachetne ich odmiany żyją w morzach na głębokości od 3 do 50m.
Zobacz więcej

Bursztyn

Zwany jantarem, z łaciny (łac. Elektrum lub sucinum) bursztyn, swoją nazwę zawdzięcza pożyczce z języka niemieckiego, gdzie słowo Bernstein (brenender Stein) oznacza płonący kamień.
Zobacz więcej

Karneol

Karneol był ulubionym kamieniem starożytnych Egipcjan, Rzymian i ludów Wschodu. Kamień używany jako amulet i ozdoba równocześnie.
Zobacz więcej

Onyks

Onyks to kolejny kamień szlachetny znany od czasów antycznych. Jest odmianą agatu o naprzemianległych warstewkach wyraźnie odmiennej barwy – jasnej i ciemnej.
Zobacz więcej

Granat

Granat (łac. granatum)- kamień pochodzący z obszarów USA, Szwecji, Grenlandii, Włoch, Finlandii, Nigerii, Australii i Indii.
Zobacz więcej

Jaspis

Jaspis – nazywany w grecji kamieniem cętkowanym (gr. iaspis). Najczęściej spotykany jest w Rosji, Meksyku, Indiach, Czechach, Chinach, Egipcie i u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech.
Zobacz więcej

Kwarc

Kwarc – nazwa pochodzi od greckiego słowa krystallos (dawniej oznaczającego lód). Jest jednym z najpospolitszych minerałów występujących w wielu skałach magmowych.
Zobacz więcej

Cyrkonia

Cyrkonia – syntetyczny kamień ozodobny doskonale imitujący diament. Jest bezbarwny, jednak zastosowanie róznych domieszek na etapie produkcji można wywołać różne barwy.
Zobacz więcej

Hematyt

Hematyt (gr. heimatos – krew). Nazwa jest aluzją do czerwonobrunatnej barwy sproszkowanego minerału. W czasach starożytnych był wykorzystywany jako kamień magiczny, leczniczy i ozdobny.
Zobacz więcej

Turkus

Od czasów antycznych stosowany w jubilerstwie jako kamień ozdobny lub klejnot. Bardzo często używany jako talizman.
Zobacz więcej