×

Jak wybrać idealne obrączki ślubne?

Jedną z najważniejszych decyzji, przed jaką stoją przyszli małżonkowie, jest wybór obrączek. To nie tylko biżuteryjna ozdoba, ale ponadczasowy symbol miłości i wierności. Na co zwrócić uwagę? Kiedy zacząć poszukiwania? Oto kilka praktycznych wskazówek, o których musisz pamiętać!
obrączki z białego złota

Jakie obrączki wybrać?

Jeszcze nie tak dawno głównym zmartwieniem pana młodego było to, jak wybrać pierścionek zaręczynowy. Teraz wspólnie ze swoją drugą połówką zastanawia się: jakie obrączki wybrać? Odpowiedzi na to pytanie nie da się ująć w kilku zdaniach. Wybór obrączek ślubnych jest bowiem jedną z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć przyszła para młoda. Obrączki to biżuteria z jednej strony o niezwykłej symbolice, ale z drugiej taka, którą nosi się codziennie – w czasie pracy, ćwiczeń i przy różnych temperaturach. W ferworze przygotowań ślubnych narzeczeni odkładają więc wybór obrączek na później, nie zwracając uwagi na szczegóły, które mają ogromne znaczenie – a istotną rolę odgrywają tu zarówno wygląd biżuterii czy zastosowany do jej produkcji kruszec, ale również rozmiar czy profilowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Wiele par zastanawia się też, kto kupuje obrączki do ślubu. O ile w przygotowaniach do ślubu przyszłym małżonkom pomagają świadkowie czy bliscy, o tyle wybór obrączek jest czymś na tyle osobistym, że najczęściej zajmują się tym sami narzeczeni. Nie powinno więc budzić większych wątpliwości, kto kupuje obrączki dla pary młodej – zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni w tym uczestniczyć. W końcu obojgu na pewno zależy na tym, by były one idealne.

Nie tak rzadko jednak dochodzi do sytuacji, w których narzeczeni nie mogą dojść do porozumienia odnośnie stylu czy wyglądu obrączek. Wtedy często pada z ich strony pytanie: czy obrączki muszą być takie same? Choć panuje takie przekonanie, okazuje się, że dwie zupełnie różne obrączki ślubne nie są żadnym problemem. Dzięki temu przyszli państwo młodzi mogą wybrać obrączki, które najlepiej do nich pasuje – ona delikatną obrączkę dopasowaną do pierścionka zaręczynowego, na przykład z kolekcji YES Éternel czy YES Hearts & Arrows, a on prostą w formie, ale nieco masywniejszą biżuterię. Coraz więcej par młodych decyduje się na to rozwiązanie, tym bardziej, że kolekcje te oferują klasyczne, ponadczasowe wzory.

Oczywiście wybór obrączek ślubnych nie ogranicza się do tego, kiedy należy rozpocząć ich poszukiwania, kto powinien je kupić i czy muszą być takie same. Istnieje znacznie więcej aspektów, jakimi należy się kierować, dobierając obrączki. Na co zwrócić uwagę i jakie obrączki najlepiej wybrać?

Obrączki ślubne – rodzaje

Pierwszy i najważniejszy krok, to wybór stylu. Jak dobrać obrączki, by były idealnie skrojone na nasze potrzeby? W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: Co noszę na co dzień? Jaki styl preferuję? Czy obrączka ma pasować do pierścionka zaręczynowego? Czy chcę, aby obrączka partnera była bliźniaczą kopią mojej? Jaki motyw przewodni będzie miał ślub? Taki krótki wywiad znacznie zawęża dostępne możliwości, a tym samym skalę poszukiwań.

Do wyboru mamy różne modele obrączek, które są utrzymane w rozmaitych stylach. W zależności od gustu przyszłych małżonków oraz ich indywidualnych preferencji, mogą zdecydować się oni na minimalistyczne, proste obrączki, modele klasyczne lub zupełnie nietypową biżuterię.

Minimalistyczne obrączki

Dla osób, które na co dzień cenią przede wszystkim prostotę i funkcjonalność, świetną propozycją będą minimalistyczne obrączki. Cechuje je prosta forma, brak zdobień i ponadczasowy charakter – dzięki temu nie trzeba się martwić, że za kilka czy kilkanaście lat nie będą pasować do naszego stylu. Proste obrączki mają także tę zaletę, że komponują się z każdym strojem, dlatego będą idealnym dodatkiem na każdą okazję. Proste obrączki ślubne będą również znakomitym wyborem dla par, którym zależy na tym, by były one identyczne – za sprawą uniwersalnego designu przyszli małżonkowie z pewnością znajdą model, który odpowiada im obojgu.

Obrączki ślubne klasyczne

Kolejna możliwość to obrączki ślubne klasyczne. Zazwyczaj mają one prostą, dość minimalistyczną formę, jednak ta kategoria obejmuje też modele zdobione kamieniami. Obrączki klasyczne to doskonała propozycja dla narzeczonych, którzy chcą, by ich obrączki były utrzymane w tym samym stylu – ona może zdecydować się na obrączki z diamentem, które są dostępne w na przykład kolekcji YES Forever, lub obrączki z cyrkoniami. On natomiast może wybrać taki sam model pozbawiony jedynie zdobienia. Nie jest bowiem tajemnicą, że kobietom często podobają się obrączki ozdobne, które pozwalają podkreślić ich delikatną i subtelną naturę.

Obrączki nietypowe

Odrębną grupę stanowią obrączki nietypowe. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Artystyczne obrączki od minimalistycznych czy klasycznych mogą odróżniać się zarówno barwą, jak i formą. Obrączki oryginalne nierzadko mają nietypowe kolory – jak czerń czy grafit lub niestandardowe, na przykład geometryczne kształty. Takie obrączki wyjątkowe mogą także łączyć w sobie różne materiały i kolory, dzięki czemu państwo młodzi, którzy nie gustują w klasycznej biżuterii, mogą zdecydować się na obrączki dwukolorowe – srebrno-złote czy czarno-złote.

klasyczne obrączki

Złoto, srebro, platyna

Gdy ustalimy już, jaki styl powinny mieć obrączki, kolejnym krokiem jest wybór kruszcu, z którego zostaną wykonane. Z czego obrączki ślubne mogą być wykonane? Asortyment jest coraz większy, ale największą popularnością od lat cieszą się złoto, srebro i platyna. Czym cechuje się każdy z tych materiałów?

Złoto jest najczęściej wykorzystywanym kruszcem w produkcji obrączek. To niezwykle elegancki, a przy tym wszechstronny i trwały metal. Złote obrączki najczęściej wykonuje się ze złota o próbie 0,585, ale stosowane są zarówno próby niższe, czyli 0,333 i 0,375, jak i wyższe – czyli 0,750. Złoto występuje w różnych kolorach – do wyboru mamy więc nie tylko obrączki z żółtego złota, ale też chętnie wybierane przez przyszłych małżonków obrączki z białego złota.

Do produkcji obrączek używane jest także srebro – metal o wyrazistej białej barwie, ale cechujący się niższą trwałością i twardością niż złoto. Srebrne obrączki często kojarzone są jako symbol przyjaźni, ale coraz częściej wybierane jest także na biżuterię ślubną. Obrączki zwykle wykonuje się z metalu o próbie 0,925, a dla przedłużenia ich trwałości stosuje się dodatkowo zabieg rodowania, który zabezpiecza biżuterię przed czernieniem i zarysowaniami.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również obrączki platynowe. To bardzo cenny metal szlachetny o barwie zbliżonej do srebra. Obrączki wykonane z platyny są bardzo trwałe – do ich produkcji wykorzystuje się platynę o próbie 0,950 i 0,600. Ponadto masa właściwa platyny jest wyższa niż złota, przez co wzrasta waga samych obrączek. To niezwykle ekskluzywne obrączki ślubne, co jednak przekłada się na ich ceny – modele platynowe należą bowiem do najdroższych.

Z czego obrączki powinny więc być wykonane? To powinno zależeć przede wszystkim od preferencji przyszłych państwa młodych, ale nie bez znaczenia pozostawać będzie budżet, jakim oni dysponują. Warto przy tym pamiętać, że dostępne w ofertach modele to obrączki mieszane, co oznacza, że oprócz głównego kruszcu znajdują się w nich też domieszki innych metali. Udział wspomnianych domieszek wpływa oczywiście na twardość, trwałość czy odporność obrączek na uszkodzenia i zarysowania, ale decyduje także o ich cenie.

Wymiary obrączek

Następnym etapem jest dobór odpowiedniego rozmiaru obrączek ślubnych. Wymiary obrączek powinno się dobierać na podstawie dokładnego pomiaru – różnica średnicy między poszczególnymi rozmiarami wynosi 0,33 mm. W przypadku pań dobrym punktem odniesienia może być rozmiar pierścionka zaręczynowego, ale należy pamiętać, że zwykle od zaręczyn do ślubu mija co najmniej kilka do kilkunastu miesięcy, w czasie których rozmiar palca może się zmienić. Wpływ na to mogą mieć utrata lub przyrost wagi, panująca temperatura, a nawet naturalne powiększenie obwodu palca.

W miarę możliwości pomiar najlepiej wykonać w profesjonalnym salonie jubilerskim. Inną opcją jest skorzystanie ze specjalnej miarki, ale w takim przypadku warto mieć na uwadze, że pomiaru powinno się dokonywać w odniesieniu do konkretnego wyrobu. By właściwie dobrać wymiary obrączek ślubnych, już wcześniej należy zastanowić się, na której ręce będziemy nosić obrączkę. Na pomiar lepiej nie wybierać się po wysiłku fizycznym czy tuż po podróży, gdy palce zazwyczaj są opuchnięte. Co więcej, samo przymierzanie kolejnych obrączek może przyczynić się do podrażnienia i lekkiego napuchnięcia palca.

Profile obrączek

Idealna obrączka powinna być piękna i trwała, ale zarazem perfekcyjnie dopasowana. Co jednak bardzo istotne, decyduje o tym nie tylko jej średnica, ale i profilowanie. Komfortowe wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi sprawia, że obrączka jest wygodniejsza w codziennym noszeniu. Z kolei zewnętrzny profil obrączki w znacznym stopniu wpływa na jej ostateczny wygląd i nadaje jej pożądany kształt.

Zewnętrzne profile obrączek mogą przybierać formy płaską, półokrągłą lub wklęsłą. Przy profilu płaskim zewnętrzna część obrączki jest spłaszczona, co w niektórych modelach może powodować nieznaczne zaostrzenie krawędzi. Płaski profil obrączki jest uznawany za bardzo elegancki, a przy tym doskonale prezentuje się z fazowanymi bokami i kamieniami.

Profil półokrągły to klasyczne rozwiązanie, które jest najczęściej wybierane przez przyszłe pary młode. Zaokrąglony kształt obrączki jest uniwersalny i świetnie wygląda zarówno bez zdobień, jak i z nimi. Ostatni rodzaj to profil wklęsły, który – jak sama nazwa wskazuje – ma lekko wklęsłą część środkową.

Kiedy kupować obrączki ślubne?

Wiemy już, jakie aspekty powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie obrączek. Pozostaje więc jedno, ale bardzo ważne pytanie: kiedy kupić obrączki ślubne? Zwykle nie ma potrzeby robić tego od razu na początku przygotowań do uroczystości – mając w pamięci choćby fakt, że rozmiar palca na przestrzeni kilku miesięcy może się zmienić, ale również nie powinno się pozostawiać tego na ostatnią chwilę.

Poszukiwania obrączek najlepiej rozpocząć minimum trzy miesiące przed datą ślubu. Ze względu na unikatowy charakter tego rodzaju biżuterii, w większości przypadków są one wykonywane na zamówienie. Jego realizacja trwa zwykle około miesiąca, ale czas ten może się wydłużyć przy korzystaniu z dodatkowych usług, na przykład grawerowania. Dlatego warto wyeliminować niepotrzebny stres i rozpocząć poszukiwania obrączek z odpowiednim wyprzedzeniem, by mieć pewność że w tej kwestii wszystko przebiegnie po naszej myśli.

Obrączki personalizowane

Dodatkową usługą, na którą decyduje się wiele par, jest personalizacja obrączki w formie grawerowania, która pozwala nadać im wyjątkowy, unikatowy charakter. Obrączki personalizowane to dla małżonków pewność, że ich biżuteria ślubna jest jedyna w swoim rodzaju. Warto jednak zastanowić się, gdzie ma zostać wykonany grawer – wewnątrz czy na zewnątrz. Personalizowane obrączki najczęściej mają wykonywany grawer po stronie wewnętrznej – najpopularniejsze są obrączki z imionami lub wzorami odpowiadającymi dacie ślubu. Modne są też cytaty i łacińskie sentencje.
męska obrączka z białego złota

Q&A

Oczywiście pytań, które przed zakupem obrączek ślubnych zadają sobie przyszli państwo młodzi, jest znacznie więcej. Oto najczęściej zadawane.

Ile ważą obrączki?

To, ile ważą obrączki, zależy od kilku czynników: wykorzystanego do ich produkcji kruszcu i jego próby, a ponadto grubości, szerokości i rozmiaru samej biżuterii. Przeciętnie jednak waga klasycznych obrączek wynosi od 10 do 12 gramów. Nieco cięższe mogą być obrączki platynowe, szczególnie o wyższej próbie platyny o większym ciężarze właściwym.

Jakie obrączki są najtrwalsze?

Na trwałość obrączek wpływa przede wszystkim rodzaj kruszcu, z jakiego zostały one wykonane. Jakie obrączki są najtrwalsze? Za takie uznawane są obrączki platynowe, zwłaszcza modele z platyny o próbie 0,950, które są jednocześnie najtwardsze i najbardziej odporne na zadrapania czy zarysowania. Bardziej miękkie, ale wciąż jedne z najtwardszych, są obrączki z platyny o próbie 0,600. Wysoką trwałością cechują się ponadto obrączki złote z kruszcu o próbie 0,585 – najpopularniejszej, a zarazem optymalnej do wyrobu obrączek.

Ile kosztują obrączki u złotnika?

Choć na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, przymierzając się do zakupu obrączek warto poznać ich przybliżone ceny. Oczywiście są one uzależnione od różnych czynników, a kluczowym jest rodzaj i próba kruszcu wykorzystanego do produkcji obrączek. A zatem, ile kosztują obrączki u złotnika? W przypadku biżuterii ze złota, ceny obrączek zależna jest w głównej mierze od cen kruszcu – jak zresztą i w innych przypadkach. Cena może więc w jednym roku wynosić poniżej 1000 zł, a winnym zdecydowanie więcej. Obrączki srebrne są znacznie tańsze – komplet można nabyć już za kilkaset złotych zł. Najdroższe są natomiast obrączki platynowe – proste modele to wydatek rzędu kilku tysięcy, zaś za te z brylantami czy wzorami trzeba zapłacić więcej. Pamiętajmy jednak, że ceny mogą być bardzo różne, jako że są zależne od zmieniających się cen kruszców.

Obrączki – jaka próba?

Od próby kruszcu, z jakiego zostały wykonane obrączki, zależy ich trwałość oraz odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jaka próba obrączek będzie więc najlepszym wyborem? Najpopularniejsze są obrączki ze złota o próbie 0,585 – to optymalna mieszanka złota i innych metali, cechująca się odpowiednią trwałością. Do produkcji wyrobów jubilerskich często wykorzystuje się także złoto o próbie 0,333. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na większą zawartość metali nieszlachetnych, z biegiem czasu obrączka może zacząć ciemnieć, przez co wymaga częstego polerowania u jubilera.

Czym natomiast wyróżniają się pozostałe próby? Ich cechy charakterystyczne to:
  • próba złota 0,750 – to najwyższa zawartość złota, lecz przy nieprawidłowej produkcji próba ta może okazać się bardziej miękka od próby 0,585. Obrączki ze złota o próbie 0,750 zwykle są najdroższe;
  • próba platyny 0,950 – w tym przypadku zawartość platyny wynosi 95%. Obrączki wykonane z platyny o tej próbie są najtwardsze, najbardziej odporne na zadrapania, ale przy tym cięższe od klasycznych;
  • próba platyny 0,600 – cechuje się umiarkowaną zawartością platyny na poziomie 60%. Mimo to obrączki z platyny o próbie 0,600 są wciąż bardzo twarde, a zarazem nieco tańsze niż te, do produkcji których zastosowano próbę 0,950.

Dlaczego obrączki nosi się na palcu serdecznym?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać jeszcze w antycznych wierzeniach. Zgodnie z nimi, przez palec serdeczny lewej ręki przechodzi żyła miłości – vena amoris – prowadząca bezpośrednio do serca. Nic więc dziwnego, że to właśnie palec serdeczny został uznany za najbardziej odpowiednie miejsce do noszenia obrączki ślubnej, będącej jedyną w swoim rodzaju biżuterią.

Czy obrączki są obowiązkowe na ślubie cywilnym?

Na ślubie kościelnym obrączki są niezbędne – ich wymiana przez parę młodą jest bowiem jednym z nieodłącznych elementów ceremonii. Jednak czy obrączki są obowiązkowe na ślubie cywilnym? Okazuje się, że nie – decyzję w tym zakresie podejmuje para młoda. Co ważne, jeśli chce ona zrezygnować z obrączek, powinna poinformować o tym urząd stanu cywilnego z odpowiednim wyprzedzeniem, by możliwe było przygotowanie pasującego scenariusza przebiegu uroczystości.

Czego symbolem są obrączki?

Obrączki mają bardzo bogatą symbolikę – oznaczają miłość, wierność oraz wieczność. Nieprzypadkowy jest również kształt obrączek, który ma podkreślać nieskończoność i niekończącą się miłość.

Kto podaje obrączki na ślubie cywilnym?

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego, możliwości jest kilka. Urzędnik udzielający ślubu zwykle udostępnia specjalną metalową tackę, na której można położyć obrączki, ale nie trzeba z niej korzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obrączki młodej parze podali świadkowie lub znajdujące się wśród gości dzieci.

W czym obrączki do ślubu?

Choć najczęściej przekazanie obrączek parze młodej następuje bezpośrednio, wiele osób coraz chętniej decyduje się na inne, oryginalne rozwiązania. W czym obrączki do ślubu można podać, by było niebanalnie, a przy tym wygodnie? Możliwości jest naprawdę sporo – obrączki będą pięknie prezentować się w drewnianym pudełku wypełnionym kwiatami lub mchem lub na poduszce zdobionej haftem, perełkami czy przewiązanej ozdobną wstążką. Obrączki można podać też w pudełeczku szklanym czy na stylizowanym kawałku drewna, zdobionym na przykład wygrawerowanym wzorem z imionami nowożeńców.
obrączki z diamentami