×

Jak dbać o biżuterię?

Biżuteria to niezbędnik każdej kobiety. Pozwala czuć się wyjątkowo w wielu sytuacjach. Piękno biżuterii jest nieprzemijające, ale niestety kruche i delikatne. Właśnie dlatego, należy podejmować kroki, dzięki którym biżuteria nie straci swojego naturalnego blasku. Jeśli chcesz, aby biżuteria jak najdłużej spełniała swoje zadanie, powinnaś zacząć o nią dbać już w pierwszym dniu jej użytkowania! Ale nie martw się - przychodzimy z pomocą i odpowiemy na najważniejsze pytania: Czym czyścić srebro i złoto, jakie są domowe sposoby dbania o biżuterię oraz kiedy najlepiej sięgnąć pomocy specjalisty. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze zasady dbania o biżuterię srebrną i złotą

Na początek pamiętaj, aby zawsze zdejmować biżuterię w trakcie porządków domowych, jak i przed snem. Takie działania pozwolą Ci uniknąć uszkodzeń mechanicznych Twojej ulubionej bransoletki czy łańcuszka. Nie dbając o ten aspekt, możesz narazić swoją biżuterię na zerwanie oraz zarysowanie. Następna rada może Ci się nie spodobać, bo... zapewne kochasz perfumy oraz kremy. Pamiętaj jednak, aby perfumować się przed nałożeniem łańcuszka, a balsam nakładać po zdjęciu biżuterii, którą możesz narazić na uszkodzenia. Biżuteria pod wpływem kosmetyków może być narażona na ciemnienie. Trzecia zasada tyczy się przechowywania. Nienoszoną biżuterię zawsze przechowuj osobno! Upewnisz się, że biżuteria nie ociera się o siebie. Ostatnią rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, to profesjonalne czyszczenie biżuterii. Owszem, istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia biżuterii, ale nie zawsze są one zadowalające, a co gorsza, mogą narazić biżuterię na uszkodzenia. Najlepiej używać chusteczek do czyszczenia złota i srebra, które kupisz u jubilera lub oddać biżuterię do specjalisty, który zadba o jej piękno.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Co zrobić gdy srebro czernieje? Srebro próby 925 ulega procesowi oksydacji - innymi słowy z biegiem czasu matowieje, traci swój blask. Aby odpowiednio zadbać o srebrną biżuterię należy unikać pozostawiania jej w wilgotnych miejscach oraz przechowywać ją w szczelnych szkatułkach lub papierowych pudełkach. Wilgoć negatywnie wpływa na srebro i powoduje jego żółknięcie. Pozłacane srebro staraj się natomiast chronić przed kosmetykami i wodą. Złocenie naturalnie z biegiem czasu zniknie, jednak stosując się do ogólnych zasad dbania o biżuterię można spowolnić ten proces.

Jak dbać o złoto?

Złota biżuteria jest pełna wyjątkowego blasku. Aby zachować go na dłużej, powinno się unikać kontaktu złotej biżuterii z detergentami (szczególnie tymi zawierającymi chlor) oraz innymi środkami czyszczącymi. Czyszczenie biżuterii złotej powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Najlepiej w takich przypadku zaufać jubilerowi, szczególnie jeśli model biżuteryjny zawiera kamienie szlachetne, takie jak diamenty. Przechowywanie w tym przypadku także nie jest obojętne. Złotą biżuterię należy przechowywać owiniętą w osobne ściereczki w małych woreczkach; uchronimy ją przed powstawaniem na niej tlenków, które negatywnie wpływają na późniejszy wygląd naszej biżuterii.

Jak dbać o kamienie szlachetne?

Kamienie szlachetne potrafią być “wybredne”, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad ich pielęgnacji. Kwarce, opale, rubiny, ametysty oraz agaty nie lubią kontaktu ze słońcem, dlatego ważne jest, aby znaleźć dla nich zacienione miejsce w domu. Bursztyny i perły nie tolerują kontaktu z lakierem do włosów oraz nie lubią perfum. O specjalne traktowanie prosi się też turkus, który jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Ten symbolizujący urodę kamień powinnaś przechowywać w możliwie jak najbardziej zacienionym miejscu. A jeśli zastanawiasz się, jak dbać o pierścionek zaręczynowy, to przede wszystkim pamiętaj o oddaniu swojego pierścionka na profesjonalne czyszczenie przynajmniej raz w roku. Najlepiej, gdy poprosisz jubilera o czyszczenie pierścionka z białego złota z diamentem stężonym powietrzem. Pozbędziesz się wtedy całego brudu, który osadził się na biżuterii.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami

Poza profesjonalnymi metodami, które pozwolą zachować piękno naszej biżuterii na dłużej, istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia biżuterii ze złota i srebra. Najlepiej, aby usuwać zanieczyszczenia od razu po ich powstaniu. Dzięki temu pierścionki, naszyjniki czy kolczyki niezmiennie zachowają swój blask. Jednym z popularnych sposobów jest czyszczenie biżuterii sodą. Ta metoda jest idealna dla srebrnej, jak i złotej biżuterii. Drugim sposobem na zachowanie swoich drogocenności w idealnym stanie jest użycie płynu do czyszczenia złota oraz chusteczki do czyszczenia srebra. Istnieje jeszcze jeden, najprostszy z domowych sposobów dbania o piękno - np. swój ukochany srebrny łańcuszek możesz wyczyścić pastą do zębów. Ta metoda przywróci biżuterii blask. Pamiętaj jednak, aby w trakcie zabiegu nie używać dużego nacisku, gdyż może to narazić biżuterię na zarysowania, dodatkowo warto używać miękkiej szczoteczki.