×

Pierścionek zaręczynowy

Historia zaręczyn kształtowała się dzięki wielu religiom, tradycjom i kulturom. Zwyczaj ten znany już w czasach biblijnych i starożytności, przybierał najrozmaitsze formy. Np. w Rzymie narzeczony wręczał wybrance serca monetę bądź pierścień wykonany z żelaza czy złota. Jednak za fundatora współczesnej nam tradycji, obdarowywania ukochanej pierścionkiem zaręczynowym, uważa się Arcyksięcia Maksymiliana, który to w roku 1477 ofiarował Marii Burgundzkiej pierścionek z brylantem.


Do dziś, to pierścionek z brylantem, jest wzorem dla pierścionków zaręczynowych. Z jednym, lub wieloma kamieniami. Typowy pierścionek jednokamieniowy o prostej, czystej formie, z kamieniem znajdującym się w subtelnym koszyczku, to tzw. chaton.
Brylant nieprzypadkowo stał się symbolem najwspanialszego uczucia. Te, uzyskiwane z diamentów, które powstawały miliony lat temu, kamienie są najdroższymi i najcenniejszymi na świecie. O ostatecznym kształcie brylantów decyduje szlif, dzięki któremu stają się one istną piramidą blasku, której piękno trwa wiecznie.

Warto, przed dokonaniem wyboru, zdobyć jedną z kluczowych informacji, niezbędną przy zakupie tego wyjątkowego pierścionka. Narzeczony musi dowiedzieć się, jaki rozmiar pierścionka będzie odpowiedni dla ukochanej. Najłatwiej porównać jego wielkość, z innym pierścionkiem, należącym do wybranki serca. Nieoceniona może okazać się tu pomoc przyjaciółki, bądź siostry. Jeśli nie będzie to możliwe, można dokładnie go odrysować i sprawdzić rozmiar na stronie: Rozmiary

Zgodnie z tradycją, narzeczony nie tylko wręcza ukochanej pierścionek, ale też wkłada go na jej palec. Zwykle jest to serdeczny palec prawej ręki. W niektórych krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej dłoni. Dobrze, jeśli narzeczona, tuż po założeniu pierścionka, zaciśnie dłoń – zgodnie z tradycją daje to pewność trwałości związku.

Po latach, ten jeden, wyjątkowy pierścionek zaręczynowy z brylantem, staje się cenną, rodzinną pamiątką, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.